Rozdzielnica to kluczowy element instalacji elektrycznej, który stanowi poniekąd jej serce. Umożliwia sterowanie obwodami elektrycznymi i ich kontrolę z jednego miejsca. Jednocześnie chroni elementy instalacji, urządzenia sterownicze, ochronne, pomiarowe i regulacyjne. Musi być odpowiednio dobrana pod względem funkcjonalności i sposobu montażu.

Rozdzielnice elektryczne występują w wielu wariantach. Można je podzielić na grupy m.in. ze względu na przeznaczenie, sposób montażu czy rozmiar. Szeroki wybór produktów sprawia, że możliwe jest znalezienie takiego, który idealnie wpisuje się w oczekiwania elektryka. Dzięki temu łatwiejsze jest tworzenie funkcjonalnych i bezpiecznych instalacji.

Jak wybrać rozdzielnicę elektryczną?

Przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej zazwyczaj w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na wymiary oraz pojemność. Warto też sprawdzić rozmieszczenie modułów w rzędzie. Ważnym parametrem jest klasa szczelności. Rozdzielnice stosowane wewnątrz powinny być oznaczone wartością przynajmniej IP30, natomiast te przeznaczone do montażu na zewnątrz co najmniej IP44. Każda rozdzielnica powinna się charakteryzować także I klasą ochronności i mieć listwy zaciskowe. Zaleca się stosowanie elementów z blachy ocynkowanej elektrolitycznie o grubości przynajmniej 0,8 mm. Każda rozdzielnica powinna być też wykonana zgodnie z polskimi i europejskimi normami.

Nie bez znaczenia jest sposób montażu. Trzeba więc zdecydować, czy potrzebna jest obudowa natynkowa czy podtynkowa. Rozdzielnice natynkowe występują w bardzo szerokim wyborze i charakteryzują się łatwym montażem. Rozdzielnice podtynkowe umieszcza się w otworach wnękowych, dlatego są polecane do miejsc, w których ważna jest estetyka. W bardzo rozbudowanych instalacjach niekiedy stosuje się rozdzielnice stojące. Wybierając rozdzielnie i obudowy, warto zwracać uwagę na producenta – renomowana firma zwykle gwarantuje wysoką jakość wykonania.

Akcesoria do rozdzielnic

Akcesoria do rozdzielnic są używane zarówno przy ich montażu, jak i przy późniejszej rozbudowie. W tej kategorii znajdują się takie elementy jak:

  • maskownice,
  • płyty montażowe,
  • szyny montażowe,
  • zamki i klucze,
  • dławnice i uchwyty kablowe,
  • zaciski i złączki na szyny,
  • osłony przepustów,
  • zaślepki plombujące,
  • uchwyty montażowe,
  • śruby montażowe.

Dzięki nim możliwe jest stworzenie rozdzielni zgodnej z potrzebami i oczekiwaniami, a także upewnienie się, że będzie działać prawidłowo. Akcesoria do rozdzielnic powinny być wykonane starannie, z odpowiednich materiałów. Są wówczas trwałe i wygodne w użytkowaniu. Dlatego warto zwracać uwagę na renomę producenta. Ważne są również parametry, które muszą być dopasowane do potrzeb danej instalacji. Dlatego właśnie dobór akcesoriów do rozdzielnic należy pozostawić fachowcom.

Szukasz wysokiej jakości rozdzielni, obudów i akcesoriów? Sprawdź ofertę hurtowni ElektRa!  Oferujemy bardzo szeroki wybór elementów najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach.