Automatyka budynkowa to coraz częściej stosowany sposób na poprawę komfortu codziennego życia. Umożliwia centralne sterowanie rozmaitymi instalacjami i urządzeniami w obiekcie. Tego typu systemy mogą być obsługiwane na różne sposoby – w tym poprzez umieszczone na ścianach gniazda i łączniki. Ich odpowiedni dobór zapewnia wygodę i ergonomię użytkowania. Jest też ważny z estetycznego punktu widzenia. Dowiedz się więcej.

Na czym polega automatyka budynkowa?

Systemy nazywane automatyką budynkową jeszcze niedawno przywodziły skojarzenia z filmami science-fiction, a dziś są praktycznie codziennością. Montuje się je coraz częściej w budynkach mieszkalnych, biurowych i użytkowych – zarówno nowych, jak i istniejących. Służą najczęściej do sterowania:

  • oświetleniem,
  • systemami HVAC (ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji),
  • przesłonami okiennymi (roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, zasłonami, żaluzjami),
  • automatyką do drzwi i bram,
  • systemami alarmowymi, monitoringu wizyjnego i detekcji,
  • rozmaitymi urządzeniami podłączonymi do sieci elektrycznej.

Systemy automatyki budynkowej mają na celu przede wszystkim zwiększanie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Wspomagają też rozsądne gospodarowanie energią, zmniejszając koszty eksploatacyjne. Wymagają stosowanie specjalnych elementów instalacji, w tym gniazd i łączników oznaczanych często jako „smart”. Wykorzystują też rozmaite czujniki, sterowniki, sygnalizatory i panele dotykowe. Ponadto zazwyczaj systemami automatyki budynkowej można korzystać z poziomu urządzenia mobilnego za pomocą łączności Bluetooth lub Wi-Fi.

Łączniki i gniazda do automatyki budynkowej – połączenie funkcji i estetyki

Łączniki i gniazda do automatyki budynkowej mogą mieć zróżnicowaną budowę w zależności od zastosowania i sposobu obsługi. Najczęściej są przeznaczone do montażu podtynkowego, a ich widoczna część jest zaprojektowana z najwyższą starannością. Dzięki temu elementy systemów automatyki budynkowej są nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Wielu inwestorów wybiera je, zwracając baczną uwagę na wygląd, ponieważ są montowane we wnętrzach dopracowanych w każdym szczególe. Wyróżnia je więc zróżnicowana stylistyka i kolorystyka.

Bardzo ważna w systemie automatyki budynkowej jest kompatybilność wszystkich elementów z zastosowanymi sterownikami. Dlatego zazwyczaj dobiera się zestawy od tego samego producenta.

Łączniki i gniazda do automatyki budynkowej – oferta hurtowni Elektra

Nasza oferta obejmuje szeroki wybór elementów automatyki budynkowej – w tym różnorodnych łączników, gniazd, czujników i sterowników pozwalających na budowanie funkcjonalnych, bezpiecznych i nowoczesnych systemów do obsługi rozmaitych instalacji i urządzeń. Stawiamy na sprawdzonych producentów, oferujących wysoką jakość w przystępnych cenach. Nie jesteś pewien, co wybrać? Zapraszamy do kontaktu – chętnie doradzimy.