Alternatywne sposoby na ogrzewanie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Do tej kategorii z całą pewnością zaliczają się również tzw. promienniki na podczerwień. Okazuje się bowiem, że zapewniają wysoki komfort cieplny, a przy tym są ekonomiczne w użytkowaniu. Dowiedz się, gdzie warto zastosować ogrzewanie na podczerwień i jakie rozwiązania są dostępne na rynku.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień działa zupełnie inaczej niż większość znanych źródeł ciepła. Bazuje ono na zasadzie promieniowania cieplnego. W ogrzewanym podczerwienią pomieszczeniu promieniowanie cieplna rozchodzi się w postaci fal elektromagnetycznych. Natomiast w energię cieplną zmienia się dopiero wtedy, gdy zostanie zaabsorbowane przez człowieka lub przedmioty. Ogrzewanie na podczerwień nie podnosi więc temperatury powietrza. Dzięki niemu cieplejsze stają się jednak np. ściany, sufit czy meble, które następnie oddają energię cieplną do otoczenia. Podczerwień oddziałuje też bezpośrednio na ludzi i natychmiast ogrzewa ciało, podobnie jak promienie słoneczne. Dzięki temu odczuwalna temperatura jest wyższa nawet o 3°C od temperatury otoczenia.

Ogrzewanie na podczerwień – zastosowanie

Jest to bardzo korzystny dla człowieka sposób ogrzewania – bezpieczny i zapewniający komfortowy rozkład temperatur. Ma również kilka dodatkowych zalet, do których należą:

  • redukcja cyrkulacji powietrza – dzięki temu w pomieszczeniu unosi się zdecydowanie mniej kurzu,
  • ujemna jonizacja powietrza – co wpływa korzystnie na samopoczucie i sprawność psychofizyczną człowieka,
  • ogrzewanie przegród budowlanych – redukcja wilgoci i zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni.

Dodatkowo bezpośrednie oddziaływanie podczerwieni na przedmioty i organizmy żywe sprawia, że można ją z powodzeniem stosować również poza zamkniętymi pomieszczeniami. Dzięki promiennikom podczerwieni można np. zapewnić komfortowe warunki cieplne w ogródku restauracyjnym lub na przyjęciu na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody.

Ze względu na swoje unikalne właściwości ogrzewanie na podczerwień najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie użytkowanie tradycyjnych grzejników jest nieekonomiczne. Można ich używać w domu, ale też w biurze i w różnego rodzaju obiektach komercyjnych czy przemysłowych. Tę samą technologię stosuje się nawet w szpitalnych inkubatorach dla noworodków. Doskonale znają ją też miłośnicy gadów, ponieważ żarówek na podczerwień używa się do podgrzewania terrariów.

Ogrzewanie na podczerwień – dostępne rozwiązania

W jaki sposób można skorzystać z ogrzewania na podczerwień? Na rynku dostępne są następujące rozwiązania:

  • maty (folie) grzewcze – stosowane najczęściej w formie ogrzewania podłogowego, ale można je montować także na ścianach czy suficie;
  • panele grzewcze – wolnostojące lub przystosowane np. do montażu na ścianie; występujące w wielu formach i niekiedy „ukryte” w formie przedmiotów dekoracyjnych – np. obrazów czy luster;
  • lampy i żarówki grzewcze na podczerwień – o bardzo szerokim zastosowaniu, przeznaczone do wnętrz, przestrzeni półotwartych i otwartych oraz w wielu kształtach, rozmiarach i wariantach mocy.

Wszystkie formy ogrzewania na podczerwień są zasilane energią elektryczną, a przy tym energooszczędne. Dlatego coraz częściej stosuje się je jako uzupełnienie lub wręcz zamiast tradycyjnych grzejników czy też tzw. podłogówki.