Zastanawiasz się, jaki miernik cęgowy kupić, aby spełnił Twoje oczekiwania i zapewnił Ci udane pomiary? Optymalny wybór tego narzędzia pomiarowego zależy od kilku istotnych czynników. Przed zakupem miernika cęgowego musisz określić m.in. co chcesz przy jego pomocy mierzyć, a także jakiego zakresu pomiarowego, dokładności czy dodatkowych funkcji od niego oczekujesz. Aby pomóc Ci w podjęciu satysfakcjonującej decyzji, przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy m.in. czym jest miernik cęgowy, jakie możliwości pomiarowe oferuje oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia.

Czym jest miernik cęgowy? Najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do tego, jaki miernik cęgowy kupić, warto zdefiniować sobie, czym jest to narzędzie pomiarowe. Mianem miernika cęgowego określa się przyrząd pomiarowy, który umożliwia bezpieczny i wygodny pomiar prądu bez konieczności przerywania obwodu. Możliwości pomiarowe tych narzędzi różnią się w zależności od ich rodzaju – na rynku dostępne są zarówno produkty pozwalające wyłącznie na dokonywanie pomiaru prądu przemiennego, jak i takie, które dają użytkownikowi możliwość zmierzenia zarówno prądu stałego, jak i przemiennego. Wiele mierników cęgowych umożliwia także pomiar innego rodzaju parametrów, w tym np. napięcia stałego lub przemiennego. Wśród podstawowych typów mierników cęgowych można wyróżnić m.in:

 • mierniki cęgowe wykorzystujące efekt Halla, które stosuje się do pomiaru prądu zmiennego (AC) oraz stałego (DC),
 • mierniki cęgowe z przekładnikiem prądowym, które służą do pomiaru prądu zmiennego (AC),
 • specjalne elastyczne mierniki cęgowe wyposażone w cewki Rogowskiego, które wykorzystuje się do pomiaru prądu zmiennego (AC) w ciasnych przestrzeniach.

Miernik cęgowy – jak go używać?

Przed wskazaniem kryteriów, którymi warto się kierować kupując miernik cęgowy, wyjaśnijmy, jak mierzyć za jego pomocą prąd i napięcie. Dużą zaletą tego rodzaju narzędzi pomiarowych jest ich łatwa obsługa:

 • do zmierzenia prądu wystarczy objąć pojedynczą żyłę roboczą cęgami miernika, a następnie odczytać wynik, który ukazał się na wyświetlaczu,
 • w celu pomiaru napięcia wykorzystuje się natomiast wpięte w miernik przewody zakończone odpowiednimi sondami.

Kluczowym atutem, jaki wyróżnia miernik cęgowy i to jak działa, jest możliwość pomiaru prądu bez konieczności rozwierania przewodów z mierzonego obwodu. Pozwala to na bezpieczny i sprawny pomiar prądu w trakcie normalnej pracy urządzenia.

Gdzie stosuje się mierniki cęgowe?

Wiedząc, jak działa miernik cęgowy, można łatwo domyślić się, że z uwagi na swoje zalety to narzędzie pomiarowe znajduje wiele zastosowań. Tego rodzaju mierniki wykorzystuje się zwykle do mierzenia dużych prądów o wartości nawet do kilkuset amperów. Miernik cęgowy stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia elektryków, którzy korzystają z niego przy pomiarach przeprowadzanych m.in. w urządzeniach przemysłowych, instalacjach elektrycznych w budynkach czy instalacjach HVAC. To funkcjonalne narzędzie sprawdza się zarówno przy pracach instalacyjnych, jak i działaniach podejmowanych w ramach serwisu lub konserwacji istniejących już układów. Warto podkreślić, że mierniki cęgowe wykorzystuje się także w takich gałęziach przemysłu, jak np. motoryzacja czy elektronika.

Jaki miernik cęgowy kupić? Kluczowe kryteria wyboru

Gdy wyjaśniliśmy, czym jest miernik cęgowy oraz do czego się go wykorzystuje, możemy przejść do omówienia najistotniejszych kryteriów wyboru, którymi powinieneś się kierować przy doborze odpowiedniego narzędzia do swoich potrzeb. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju miernika?

 • Możliwości pomiarowe – aby wybrany model miernika cęgowego mógł spełniać Twoje oczekiwania, powinien przede wszystkim umożliwiać realizację dokładnego pomiaru tych parametrów obwodu, na których Ci zależy. Niektóre spośród nowoczesnych mierników cęgowych oferują nie tylko możliwość pomiaru prądu stałego i przemiennego czy napięcia stałego bądź przemiennego, ale także – w zależności od danego narzędzia pomiarowego – innych parametrów, takich jak m.in. rzeczywista wartość skuteczna True RMS, częstotliwość prądu przemiennego, rezystancja, pojemność czy temperatura. Dostępne są również mierniki pozwalające na wykonanie testu ciągłości obwodu elektrycznego oraz diody. Odpowiedź na pytanie, jaki miernik cęgowy kupić, zależy więc w dużym stopniu od tego, co chcesz przy jego użyciu mierzyć.
 • Zakres pomiarowy – jednym z kluczowym czynników wpływających na ostateczny kształt odpowiedzi na pytanie, jaki miernik cęgowy kupić, jest jego zakres pomiarowy. Powinien być on dostosowany do wielkości fizycznych, które chcesz mierzyć, a także ich oczekiwanych wartości. Informacją, jaką daje kupującemu zakres pomiarowy narzędzia, jest to, jaka może być minimalna i maksymalna wartość danego parametru, którą można zmierzyć danym modelem miernika.
 • Rozdzielczość miernika – wskazuje ona na minimalny przyrost wartości parametru, która może być wykryta i zaprezentowana przez narzędzie pomiarowe. Zazwyczaj rozdzielczość jest bezpośrednio związana z zakresem pomiarowym, a im mniejszy zakres, tym lepsza rozdzielczość.
 • Dokładność pomiarowa – bardzo ważnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jaki miernik cęgowy kupić, jest jego dokładność pomiarowa. Wskazuje ona na to, jaka jest największa dopuszczalna wartość błędu pomiarowego, jaki może wystąpić przy określonych warunkach korzystania z urządzenia.
 • Funkcjonalność – przy podejmowaniu decyzji o wyborze danego modelu miernika warto przyjrzeć się również oferowanym przez niego, dodatkowym funkcjom. Wśród nich mogą znajdować się m.in. automatyczne ustawianie zakresu, podtrzymanie odczytu, możliwość testowania diod czy realizacji pomiaru akustycznego ciągłości obwodu.
 • Jakość wykonania – zastanawiając się, jaki miernik cęgowy kupić, należy uwzględnić także oczywiście jego jakość i renomę producenta. Chcąc zapewnić sobie trwałe, niezawodne i dokładne narzędzie pomiarowe, warto zdecydować się na produkt cenionej marki, takiej jak np. firma ERKO.

Podsumowanie

Miernik cęgowy stanowi bardzo funkcjonalne i przydatne narzędzie dla każdego, kto chce mieć możliwość mierzenia prądu w obwodzie pozostającym pod napięciem. W celu zapewnienia sobie satysfakcjonującej jakości pomiarów musisz dobrze zastanowić się, jaki miernik cęgowy kupić, by był optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz warunków, w jakich chcesz z niego korzystać. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej powinieneś wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak m.in. możliwości pomiarowe, zakres i rozdzielczość miernika czy oferowane przez niego funkcje dodatkowe. Bardzo ważna jest także jakość wykonania urządzenia, dlatego najlepiej sięgnąć po urządzenie sprawdzonego producenta.

Jeśli interesuje Cię niezawodny mierniki cęgowy w atrakcyjnej cenie, to sprawdź ofertę, jaką przygotowała nasz renomowany sklep elektryczny ElektRa. Dostępne są u nas różnorodne mierniki cęgowe uznanej marki Erko, spośród których z pewnością wybierzesz odpowiedni model do swoich potrzeb. W naszej ofercie znajduje się także wiele innych wartych uwagi kategorii produktów, w tym m.in. wysokiej klasy aparatura elektryczna.

Zachęcamy do składania zamówień!